× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Problemy ze współżyciem po porodzie cz. 1

Na początku warto zaznaczyć, że problemy ze współżyciem po porodzie nie dotyczą wszystkich kobiet. Jest to jednak dość często spotykany problem w życiu par. Co więcej – czasem to także trudny temat dla mężczyzny. Jakie są jego powody?

Co zmienia poród?

 … właściwie wszystko. Zmiany dotyczące życia seksualnego pojawiają się już w czasie trwania ciąży. Podwyższone/obniżone libido, zmiany w ciele – szczególnie nabrzmiałe i wrażliwe piersi.

Poród wiąże się z bólem, krwią, wyczerpaniem, ale nie tylko. Często następuje zszywanie krocza po nacięciu lub pęknięciu. Większą ingerencją w organizm jest cesarskie cięcie. Zmienia się także gospodarka hormonalna w taki sposób, aby zwiększyć laktację oraz tymczasowo wstrzymać miesiączkowanie. Już choćby na poziomie czysto fizycznym pojawia się wiele potencjalnych przeszkód.

Połóg

Połóg jest z definicji okresem, kiedy kobieta ma czas dojść do siebie (6 tygodni). Rozciągnięte tkanki się regenerują, a cięcia zrastają, macica się obkurcza, aby wrócić do swoich normalnych rozmiarów. W tym czasie z organizmu są wydalane także odchody połogowe. Zawierają one fragmenty tkanek, nabłonka i śluzu. Zasadniczo po wspomnianym okresie można wrócić do współżycia, ale warto przed tym skontaktować się z ginekologiem. Szczególnie przy cesarskim cięciu.  Może się okazać, że organizm potrzebuje więcej czasu na powrót do pełni sił.

Zasadniczo po wspomnianym okresie (połogu) można wrócić do współżycia, ale warto przed tym skontaktować się z ginekologiem.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Jeśli wracamy do współżycia, ale towarzyszy temu ból – zwróćmy się o pomoc do lekarza lub fizjoterapeuty uroginekologicznego. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Po pierwsze są to blizny i zbliznowacenia powstałe przy porodzie. Fizjoterapeuta i ćwiczenia oraz ew. specjalne maści (nie na każdą kobietę działają) pomagają rozpracować zmianę w obrębie tkanek. Inną przyczyną może być suchość pochwy związana czy to ze zmianami hormonalnymi (niski poziom estrogenów), czy także z podnieceniem, a co za tym idzie wydzielaniem śluzu.
Pomóc w tej sytuacji mogą być nakładane (uwaga – do pochwy – nie na członka) specjalne żele (ważne, aby były na bazie wody). Zapewniają komfort i zapobiegają bolesnym otarciom.

Może się także okazać, że problemy ze współżyciem (i bólem) mają swoje korzenie (choć nie koniecznie tylko tam) w psychice – o czym w drugiej części artykułu.