Różne rodzaje grzybów atakujących ciało człowieka mogą doprowadzić między innymi do pogorszenia stanu zdrowia. Skąd bierze się grzybica paznokci u nóg i jakie są skuteczne preparaty na jej wyleczenie? Lepszym wyborem jest spray czy leki doustne? Wyjaśniamy!
Kiedy wybrać się do podologa?
Stopy bardzo często są niedocenianą częścią naszego ciała, której poświęca się niewiele uwagi. To błąd – nie dość, że dźwigają codziennie ciężar całego naszego ciała, to w dodatku spędzają mnóstwo czasu w szczelnym i ciepłym, a nawet ciasnym obuwiu, co nie wpływa na ich kondycję pozytywnie. Często odwiedza się gabinet podologa, dopiero gdy zaczyna być widoczna grzybica paznokci u nóg. Nie warto czekać, aż to schorzenie się rozwinie – im szybciej zacznie się leczenie, tym większa szansa na skuteczne i sprawne wyleczenie. Jak wygląda zajęty chorobą obszar i jakie preparaty warto wówczas stosować?
Jak wygląda chory paznokieć?
Za chorobę odpowiedzialne są mikroskopijne grzyby, których nie widać gołym okiem, dopóki nie zaczną wywoływać objawów. Zainfekowana płytka jest matowa, żółta, może też się deformować. Staje się często bardziej miękka, a przez to podatna na złamania.
Skąd bierze się grzybica paznokci?
Wbrew pozorom, jest to schorzenie, które nie musi wynikać z braku higieny. Grzybica paznokci u nóg atakuje często osoby chore na cukrzycę z uwagi na zwiększony poziom cukru we krwi. To również częsty problem w przypadku braku odporności – organizm staje się wówczas bardziej podatny na wszelkie infekcje. Rozmaite preparaty, na przykład w formie sprayu, powinny być stosowane długookresowo i systematycznie – nie powinno się przerywać kuracji, ponieważ może to spowodować nawrót choroby. Sprzyja jej również ciepłe, wilgotne środowisko – dlatego chorym zaleca się nakładanie przewiewnego obuwia.
Kiedy warto stosować preparaty miejscowe na grzybicę paznokci?
To schorzenie ma wiele postaci i może rozpoczynać się w różnych miejscach stóp. Doustne preparaty na grzybicę paznokci u nóg mogą zadziałać wówczas, gdy grzyb zaatakował dopiero macierz, która jest ukrwiona, w przeciwieństwie do twardych rogowych wyrostków. Wraz z krwioobiegiem substancje aktywne mają szansę dostać się do zainfekowanego miejsca. Wspomagająco, lub w sytuacji zaawansowanej postaci choroby, lepszym wyborem będzie spray działający miejscowo bezpośrednio tam, gdzie bytuje grzyb.
Jakie preparaty warto stosować?
Najlepszym wyborem z apteki bez recepty będą środki miejscowe, które mogą wspomóc farmakoterapię zaleconą przez lekarza. Może to być wygodny spray na grzybicę paznokci u nóg, który należy stosować aż do całkowitego wyleczenia problemu, co niekiedy trwa nawet kilkanaście miesięcy. Z pewnością jednak warto się tego podjąć – nieleczona grzybica paznokci to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również powikłania, takie jak deformacja płytki, bóle stóp, trudności z poruszaniem się. Zaopatrz się w dobry spray do paznokci u nóg, a także wybierz do podologa po inne preparaty i przestrzegaj zasad higieny, aby za jakiś czas móc znowu odsłaniać stopy w sandałkach!