× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Problemy ze współżyciem po porodzie cz. 2

W pierwszej części artykułu wspominaliśmy o możliwych przyczynach bolesności stosunków po porodzie. W kolejnym tekście skupiamy się przede wszystkim na przyczynach siedzących w psychice partnerów.

Poniżej wymieniamy część możliwych przyczyn związanych ze współżyciem. Niezależnie od innych reakcji i zaleceń, warto aby partnerzy mimo zawstydzenia szczerze rozmawiali o swoich uczuciach, odczuciach i obawach. Pomaga to „rozbroić” część wyobrażeń, obdarzyć druga połówkę empatię i zrozumieć. W przypadku np. budowania atmosfery może uda się osiągnąć coś wspólnymi siłami.

Psychiczne blokady partnerki

Poród i laktacja zmieniają gospodarkę hormonalną kobiety. Często okazuje się tak, że nie ma ona takiej ochoty na seks, jak dawniej (choć zdarza się także podwyższone libido). Co może blokować kobiety? Są to m.in.:

  • Zmęczenie
  • Brak poczucia atrakcyjności
  • Strach przed zajściem w kolejną ciążę
  • Strach przed bólem (o tym w pierwszej części artykułu)
  • Brak odpowiedniej atmosfery (np. seks między karmieniami)

Przede wszystkim warto sobie dać czas i pozwolić zadbać o siebie. Dajmy mężczyźnie wziąć malucha na spacer i samej np. zrelaksować się w wannie. Nie musimy mieć w związku z tym poczucia winy – mamy do tego prawo. Zadbajmy trochę o swój wygląd, ale wrzućmy jednocześnie na luz i nie stresujmy się, aby wszystko było „idealnie”. Nie musi – po prostu cieszmy się sobą. Być może pomoże nam rozpoczęcie igraszek powoli. Poczucie bezpieczeństwa może dać też informacja dla partnera, że może się okazać, że z powodu dyskomfortu się wycofacie.

Być może pomoże nam rozpoczęcie igraszek powoli. Poczucie bezpieczeństwa może dać też informacja dla partnera, że może się okazać, że z powodu dyskomfortu się wycofacie.

W przypadku części wymienionych powyżej problemów może być wartościowa konsultacja psychologiczna, seksuologiczna, ginekologiczna lub z osobami zajmującymi się rozpoznawaniem płodności.

Psychiczne blokady partnera

Nie tylko kobiety mogą mieć problemy z podejmowaniem współżycia po porodzie. Ten temat dotyczy także pewnej części panów. Zmiany cielesne partnerki mogą wpływać na ich podniecenie seksualne. Ciało kobiety może mieć po porodzie blizny i dodatkowe (całkiem normalne) kilogramy. Śpiący niedaleko maluch także może peszyć.

Blokady psychiczne mogą także dotyczyć piersi. Niektórym mężczyznom trudno jest je pieścić, kiedy wiedzą, że służą one do karmienia dziecka. Może to im się wydawać (mimo całkowitej normalności) nieodpowiednie. Także produkowany pokarm wstrzymuje zapędy części panów. W takim przypadku warto udać się na konsultację seksuologiczną, aby móc na nowo w kobiecie swojego życia odnaleźć nie tylko matkę swoich dzieci, ale także najlepszą kochankę.