× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy każdy może biegać?

Od kilku/kilkunastu lat nastała moda na jogging. Biegają wszyscy, ale czy wszyscy powinni?

Bieg jest dość specyficzną aktywnością naszego organizmu. Patrząc od strony fizyki – na ciało i jego poszczególne elementy oddziałuje o wiele więcej siły (jest ona także bardziej zmienna) niż przy wielu innych aktywnościach czy zwykłym spacerze.

Bieganie a obciążenie organizmu

Każdy (lub prawie każdy) powinien choć trochę swojego wolnego czasu przeznaczyć na sport i rekreację. Niestety nie każda aktywność jest przeznaczona dla wszystkich. Tak jest na przykład z bieganiem.

W trakcie tego typu ruchu, stopa uderza o ziemię do tysiąca razy na każdy przebiegnięty kilometr. Ruchy są szybkie i powtarzalne. Stawy są o ok. połowę bardziej obciążone. Nie chodzi o samą siłę, ale o jej połączenie z dynamiką.

Kto powinien zrezygnować z biegania?

Do osób, które powinny bieganie zamienić na inny rodzaj aktywności zaliczają się przede wszystkim osoby otyłe. Duża waga + duża dynamika ruchu = ogromne obciążenie stawów. Jeśli dodamy do tego, że na co dzień z powodu masy ciała są mocno obciążone, to widzimy, że o kontuzję nietrudno.

Duża waga + duża dynamika ruchu = ogromne obciążenie stawów.

Do grup osób otyłych trzeba dodać ludzi mających problemy ze stawami kolanowymi i kostką. Kontuzje, operacje itp. mogą namieszać nam w naszych planach. Nie chodzi o to by (w części przypadków) porzucić bieganie. Skonsultujmy się z fizjoterapeutą, uczestniczmy w rehabilitacji, a gdy specjalista uzna, że jesteśmy gotowi, zacznijmy spokojnie np. od marszobiegów.

Obuwie

Jeśli chodzi o konsultacje lekarskie, to pod kontrolą lekarza powinny być osoby biegające, które mają np. cukrzycę i choroby układu krwionośnego oraz oddechowego.

Przy bieganiu ważne jest dobranie obuwia.

Wracając jednak do kwestii wagi i stawów. Przy bieganiu ważne jest dobranie obuwia. Po pierwsze (sprawdźmy to przy zakupie) maksymalna waga użytkownika. Takie informacje powinien mieć sprzedawca, ew. poszukajmy ich w Internecie. Obuwie zmieniajmy także regularnie po jego zużyciu (ponieważ spada wtedy amortyzacja) drugą sprawą jest to jak układamy stopę w trakcie biegu. Normalne, do wewnątrz czy do zewnątrz. W niektórych sklepach da się to sprawdzić. Jeśli dobierzemy nieodpowiedni but, to z czasem możemy doprowadzić do nieprzyjemnej kontuzji.